Orange România este din nou ținta unui atac cibernetic. Hackerii amenință că vor publica datele dacă operatorul nu negociază cu ei
Acest incident vine la scurt timp după atacul cibernetic confirmat asupra Orange România luna trecută.
Hackerii afirmă că au obținut 4,5 TB de date sensibile, incluzând e-mailuri, înregistrări ale clienților, cod sursă și informații personale ale angajaților și utilizatorilor.
În 27 februarie, o aplicație de gestionare a cererilor clienților Orange România a fost compromisă. Atacul a expus date personale ale clienților YOXO și informații de contact ale angajaților.
„Clienții afectați sunt în curs de notificare. Le recomandăm tuturor clienților să rămână vigilenți în ceea ce privește tentativele de fraudare prin campanii de phishing și apeluri înșelătoare. Suntem conștienți de impactul pe care un astfel de incident îl poate avea și asigurăm clienții și partenerii că prioritatea noastră este protejarea datelor tuturor”, a declarat Orange România la acel moment.
În urma acestor incidente, clienții Orange sunt sfătuiți să fie atenți la potențiale tentative de fraudă. Este important să verifice autenticitatea oricăror comunicări primite și să nu furnizeze informații personale sau financiare prin canale nesigure.
Orange România a anunțat că lucrează la îmbunătățirea sistemelor de securitate pentru a preveni viitoare atacuri. Compania colaborează cu autoritățile competente pentru investigarea incidentelor și implementarea de măsuri suplimentare de protecție a datelor clienților.
Urmărește cel mai nou VIDEO
Unica.ro
Elena Băsescu, schimbată total în ultimii ani. Cum arată la 44 de ani, după 3 copii, mezina lui Traian Băsescu / FOTO
Viva.ro
Adevărul neștiut despre divorțul dintre Victor Ponta și Daciana Sârbu: „E supărată pe mine. Eu nu sunt…”. De nebănuit în ce relații este cu copiii lui”
Libertateapentrufemei.ro
ULTIMA ORĂ Iubitul Danielei Nane, dus de urgență la spital, după ce a fost obligat să sară de la înălțime. POLIȚIA a deschis o anchetă
Adevarul.ro
Atac masiv asupra Orange: hackerii au furat datele clienților. Compania recomandă schimbarea SIM-ului
Elle.ro
DIVORȚUL momentul în showbiz-ul din România. Celebrul actor a anunțat despărțirea de soția lui, cu care are două fetițe: „Nu m-am ferit…”
Unica.ro
Îndrăgitul artist și iubitul lui n-au mai ținut cont de nimic și s-au sărutat în văzul lumii, pe stradă! Avem imaginile! FOTO
Observatornews.ro
Încă se mai găsesc case la prețul unei cafele în Italia. Orașul care vinde locuințe cu 1 euro, cu o singură condiție
HOROSCOP
Horoscop 18 martie 2025. Vărsătorii se consumă foarte mult și nu întotdeauna cu rost, în special în problemele legate de finanțele personale
